Láka vás ostré pyrenejské Slnko, temperamentné Španielky, gitary a parties až do rána? Španielsko a najmä Madrid na vás čaká vo svojej plnej kráse! Kam sa pozrieť a na čo nezabudnúť?

Museo del Prado - je názov múzea a umeleckej galérie v španielskom hlavnom meste Madrid. Vzťah k umeleckým zbierkam mala u španielskych panovníkov dlhú tradíciu. Jej výsledkom bolo cieľavedomé budovanie kráľovských zbierok, ktoré kontinuálne pokračovalo počas panovania všetkých dynastií na španielskom tróne – od kastílskej až po habsburskú a bourbonskú. Názov múzea je odvodený od miesta, na ktorom budova stojí – park kláštora sv. Hieronýma (Prado de San Jerónimo), v ktorom sa začalo v roku 1787 so stavbou dnešnej budovy múzea. História jeho zbierok je však ďaleko staršia. Kráľovské zbierky, ktoré sú základom umeleckých fondov národného múzea Prado, zhromaždili v 16. a 17. storočí traja panovníci dynastie Habsburgovcov – Karol V., Filip II. a Filip IV. a v 18. a na začiatku 19. storočia traja panovníci francúzskej dynastie Bourbonovcov – Filip V., Karol III. a Karol IV. Svoje zbierky budovali získavaním hotových diel alebo ich priamo objednávali u umelcov. Španielsko na prelome 15. a 16. storočia sa menilo na najmocnejšiu ríšu sveta a takmer neobmedzené finančné zdroje dovoľovali získavať diela najvyššej umeleckej a historickej hodnoty.

Puerta de Europa - alebo Torres KIO sú administratívne výškové budovy - dvojičky v Madride. Boli navrhnuté americkými architektmi Philipom Johnsonom a Johnom Bugreem, a vybudované spoločnosťou Fomento de Construcciones y Contratas na objednávku z roku 1996 spoločnosti Kuwait Investment Office (odtiaľ jej pôvodné meno "Torres KIO" alebo "KIO Towers"). Každá z budov je vysoká 115 m s náklonom 15°. Veže sú umiestnené v blízkosti železničnej stanice Chamartín na strane autobusovej stanice Plaza Castilla, severne od Paseo de la Castellana a v blízkosti Cuatro Torres Business Area. Po finančných problémoch bol investor KIO nútený budovy predať. Ich novými vlastníkmi sú banka Caja Madrid a realitná spoločnosť Realia Bussines, S.A. (vlastnená bankou Caja Madrid).

Kráľovský palác - je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa. Je považovaný za najrozľahlejší v západnej Európe, nakoľko zaberá plochu 135 000 m² a má viac než 3418 místností. Palác vo svojichch stenách uchováva cenné historicko-umelecké zbierky, mezi ktorými vyniká napríklad kolekcia hudebných nástrojov vyrobených Antoniom Stradivariom. Interiér paláca vyniká umeleckým bohatstvom, či už sa jedná o vybrané materiály použité pri stavbe či o výzdobu jeho izieb všetkými druhmy umenia, mezi ktorými nájdeme obrazy Caravaggia, Velázquezia, Goya, fresky od Corrada Giaquinta, Tiepola či Mengsa. Medzi dalšie cenné predmety patria exponáty kráľovskej zbrojnice, zbierky tapisérií, porcelánu, hodín apod.

zdroj: wikipedia