Paríž odpradávna láka turistov svojím čarom. Prvými návštevníkmi boli obchodníci a pútnici, ktorí sa v tomto úžasnom meste radi zastavovali. Paríž celé storočia ponúka ľuďom pohľady, ktoré sa vám nenaskytnú nikde inde na svete. Čo všetko sa oplatí v Paríźi navštíviť, pokiaĺ by ste mali možnosť stráviť tam len jeden deň? Poďme sa na to pozrieť!

Eifelova veža - jednoznačná jednotka v návštevnosti a klenot parížskej pokladnice. Pôvodným plánom bolo postaviť ju len ako "chvíľkovú" záležitosť počas svetovej výstavy pri storočnom výročí francúzskej revolúcie v 19tom storočí. Jej plány sú tak dokonalé, źe základne, ktoré držia celú váhu, si prerozdelili záťaž úplne dokonale a vo výške sa konštrukcie týchto štyroch nôh stretli na milimeter presne. Parížanom sa táto veža nepáčila a nazývali ju rôznymi nevábnymi slovami. Tešili sa, že ju raz rozoberú, no k tomu už nedošlo. Turisti si ju tak obľúbili, že nikdy nebola strhnutá a dodnes zdobí Paríž, ktorý si bez tejto atrakcie nevieme predstaviť. Pre jej návšteve si nachystajte zopár eur, pretože výstup na každé poschodie sa platí zvlášť. Odporúčam však navštíviť tretie poschodie pre ten úžasný výhľad.

Louvre - neviem, či je toto zrovna zastávka na jeden deň. Ak by ste ho chceli prejsť celé, potrebovali by ste aspoň týždeň. Odporúčam však aspoň zastaviť sa v areáli, obhliadnuť si sklennú pyramídu a prípadne sa aspoň na hodinu pozrieť dnu. Uvidíte napríklad Monu Lisu, ktorá je tak malá že budete skutočne sklamaní, no uźijete si aj pohľad na dlždice, ktoré sú známe vďaka filmu Da Vinčiho kód. To už stojí za to, no nie?

Montmartre - mestská štvrť, ktorá je ako jediná v Paríźi vyvýšená. Je to v podstate taký jediný kopec v celom Paríži. V spodnej časti Montmartru nájdete krásne úzke parížskej uličky plné obchodov, kaviarní, čokoládovieň a predajní klasického francúzskeho pečiva. Rovnako Vás poteší pohľad na uličku pre osamotených mužov, kde si vychutnáte panorámu verejných domov, ktorým dominuje Moulin Rouge. Na vrchole kopca je Sacré-Coeur, čo je krásna bazilika. Okolo nej nájdete kopu pouličných umelcov. Dávajte si však pozor na zlodejov, ktorí sú skutočne prefíkaní.

Plavba po Seine - nie príliž drahá zábava. Za hodinu uvidíte mnoho krásnych budov, do ktorých ste sa počas dňa nedostali. Napríklad katedrálu Notre-Dame, ktorú ste mohli vidieť vo filmovom spracovaní Van Helsing. Ak sa dostanete na plavbu, ktorá sa koná za tmy, môžete si užiť 10 minútovú svetelnú show Eifelovej veže, ktorá sa každý večer koná.

Disneyland - krásne miesto, no pre mňa obrovské sklamanie. Pokiaľ máte radi Disney rozprávky, užijete si prechádzky po skutočnom meste Disney plnom atrakcií a masiek. Rovnako je tam niekoľko skvelých horských dráh a kolotočov, no všetk osa to dá prejsť za 3-4 hodinky a to sa teda za tú sumu, ktorú pýtaju pri pokladni neoplatí.

zdroj obrázkov: wikipedia