Steampunk je podžáner sci-fi a fantasy, tento názov vznikol v 80-tych rokoch 20. storočia a odkazuje na kyberpunk - ako žáner sci-fi zameraný na technológiu a paru - presnejšie povedané popisuje spoločnosť a technológie založené na pare ako na hlavnom zdroji energie,ktorá charakterizuje technológie tvoriace kulisy diel tohto žánru. Tento štýl je teda inšpirovaný najmä priemyslom 19-teho storočia.

Steampunkové diela sa odohrávajú napríklad v alternatívnej histórii 19-teho storočia, vo viktoriánskej ére či v postapokalytpickom prostredí alebo vo svete divokého západu. Tieto diela - na rozdiel od iných historických románov - predstavujú niektoré vynálezy, technológie alebo historické udalosti, ktoré neexistovali alebo existovali v inom čase a inak.

 

Z filmov v tomto štýle by sa dali spomenúť napríklad Wild Wild West, Zlatý kompas, Sucker Punch, japonské anime Steamboy a steampunkové znaky môžme nájsť aj v seriáli Doctor Who.  Z kníh sú to napríklad slávne Verne-ovky alebo dielo Leviatan od Scotta Westerfelda.

Záber z filmu Zlatý kompas

Steampunk sa premieta aj do módy, kedy si jeho fanúšikovia vyrábajú a upravujú oblečenie, technológie či predmety určené ku každodennému používaniu tak, aby vyzerali ako zo sveta steampunku.

 

A keďže fanúšikov tohto naozaj inšpiratívneho štýlu je čoraz viac, existuje už aj prvý steampunkový bar! Nachádza sa v Rumunsku a nesie názov Enigma Café. Steampunk nadšenci týmto vzdali hold všetkému, čo tento štýl a jeho posolstvo zahŕňa. Vytvorenie tejto kaviarne trvalo vraj viac ako dva roky, no výsledný efekt naozaj stál za to. Obrie hýbajúce sa hodiny, ktoré vytvárajú dojem akoby ste boli "v nich", desiatky prepracovaných steampunkových detailov, ozubené kolesá, kovové kvety, robot či ďalšie dizajnové zázraky - toto všetko Vás v Enigma Café prenesie do sveta steampunku.

 

 

 

Zdroj: bp, wiki