Vesmír nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Ľudí po tisícročia fascinujú hviezdy, planéty a vzdialené galaxie. Až v posledných desaťročiach sa však dozvedáme, ako niektoré veci skutočne fungujú.

Začnime niečim jednoduchším. Máte reálnu predstavu o tom, aké su skutočne veľké objekty v našej galaxii? Viete aké veľké je Slnko, a či je vôbec veľké v porovnaní s ostatnými hviezdami? Pozrite si úžasné video ktoré Vám ukáže, prečo sme skutočne takí malí a bezvýznamní!

 

Čím sa zaoberá kvantová fyzika a kto sa ňou prvý zaoberal? Prečo ľudský mozog nedokáže pochopiť ako reálne funguje, a aj samotný Einstein bol z niektorých hypotéz zúfalý? Pozrite si dokument o kvantovej fyzike a skúste napísať do komentárov svoj názor!

 

Čas. Čo to vlastne je? Ako ho vnímame, ako sme si ho podelili a ako rýchlo vlastne plynie? Prečo nám niekedy deň ubehne ako hodina, a niekedy sa minúta vlečie celé hodiny? Plynie čas všade rovnako alebo to závisí od rôznych faktorov? Zistite tu!

 

Zaujímajú Vás čierne diery? Viete ako a prečo vznikajú? Viete ktorá je najväčšia známa a ako je ďaleko? Čo by sa stalo keby do takej diery spadne naša slnečná sústava? Na tieto aj ďalšie otázky Vám dá odpoveď tento skvelý dokument v českom jazyku. Spravte si čas a rozšírte si obzory!

 

zdroj: wiki, YT