Snubný prsteň

Už od dôb Egypťanov bol kruhový tvar prsteňa symbolom večnej lásky. Rimania obvykle nosili železné prstienky ako symbol trvalého manželstva. Tiež sa hovorilo, že v treťom prste ľavej ruky je žila, ktorá vedie priamo k srdcu. Preto sa prsteň nosil na prostredníku ako znamenie lásky a zasľúbenia sa jeden druhému. V niektorých krajinách sa prsteň nosí na ľavej ruke a po svadbe sa presunie na pravú ruku. Diamant na snubnom prsteni sa po prvýkrát objavil v stredovekom Taliansku a vďaka svojej tvrdosti sa stal znamením trvalej lásky.

 

Ženích
Ženích by nemal mať motýlika, aby neveste neuletel.

 

Šaty nevesty

Každá nevesta by mala mať v deň svadby niečo nové ako symbol nového začiatku, niečo staré ako symbol zachovania rodinnej tradície, niečo požičané ako symbol toho, že si bude brať k srdcu i rady iných a niečo modré. Modrá znamená vernosť, lásku a dlhý život. Požičaná vec by mala pochádzať od šťastne vydanej ženy, pretože tak prenesie kúsok jej šťastia i na nevestu. Požičané môžu byť i svadobné šaty. Modrý môže byť podväzok a modrá sa môže objaviť i v kytici. Starou vecou býva často rodinný šperk, ale pozor na perly. Perly ako šperk nevesty prinášajú slzy. Rovnako ako modré alebo fialové svadobné šaty symbolizujú modriny. Pokiaľ si nevesta sama šije šaty, zašíva si cestu ku šťastiu. Naopak, pokiaľ krajčírka v deň svadby dokončí posledný detail na šatách, prinesie to neveste šťastie. Matka ani sestra nevesty by nemali mať šaty rovnakej farby ako nevesta.

 

 

Odobierka
Pri príchode ženícha do nevestinho domu sa dodnes v mnohých slovenských domácnostiach robí tzv. odobierka. V najjednoduchšej forme je to poďakovanie sa snúbencov rodičom za ich starostlivosť a lásku. Rodičia dajú následne mladému páru požehnanie do ďalšieho života. Môže ju prednášať krstný otec nevesty, družba alebo sú dnes pomerne rozšírené odobierky pod taktovkou folklórnych skupín.

 

Družičky
Sú to slobodné dievčatá, ktoré sprevádzajú nevestu do kostola. I tento zvyk mal svoj význam - duchovia, ktorí chcú neveste uškodiť, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek.

 

Spoločné jedenie polievky
Jedenie polievky z jedného taniera je taktiež rozšírené dodnes. Symbolizuje spoločný život a majetok, z ktorého bude treba brať si aj dávať rovnakým dielom. Druhým symbolom je spolupráca a ochota pomáhať si.

 

 

Rozbíjanie tanierov
Tento zvyk má korene hneď v dvoch tradíciách - že črepy prinášajú šťastie a že novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať pri riešení problémov a ich manželstvo tak bude harmonické a trvácne.

 

Prenášanie cez prah
Ženích prenáša nevestu cez prah v mnohých krajinách sveta, aby ju ochránil pred zlými duchmi, ktorí sídlia pod prahom a strážia dom. Už v antickom Ríme sa potknutie o prah pokladalo za zlé znamenie. Vo svadobnom rituáli Slovanov bolo zvykom, že novomanželia prekračovali prah spoločne, čo sa chápalo ako znak začínajúceho sa spoločného života. Na Slovensku bolo zvykom aj to, že sa nevesta pri príchode do manželovho domu poklonila a pobozkala prah, pod ktorým mali stále žiť mŕtvi predkovia jeho rodiny. Bol to symbol úcty a prosba o prijatie do novej rodiny.

 

Kytica
Tak ako hodená svadobná kytica rozhoduje o budúcej neveste, o ďalšom ženíchovi rozhoduje ženích hodením nevestinho podväzku medzi slobodných mládencov.

 

Ryža
Zvyk hádzania ryže na čerstvých mladomanželov pochádza z Ázie, kde ryža predstavuje plodnosť.

 

 

Čepčenie
Najklasickejší slovenský zvyk je vlastne vrcholom svadobnej hostiny. Predstavuje premenu nevesty na manželku, preto sa robí ešte pred polnocou. Do stredu miestnosti sa dajú dve stoličky, na ktoré si novomanželia sadnú. Nevesta najskôr odpovedá na otázku: „Deva, dáš si vienok sňať alebo hlávku sťať?“. Mladucha samozrejme povie: „Hlávku sťať“. Situácia sa zopakuje ešte raz a až na tretíkrát mladá odpovie: „Vienok sňať.“ (konkrétny text sa môže v rôznych regiónoch líšiť). Vtedy  hlavná družička spomínaný predmet na mladuchinej hlave nahradí čepcom. Ženích dostane namiesto pierka klobúk. Vienok i pierko sa môžu neskôr ponúknuť ďalších dvom slobodným adeptom na sobáš. Začepčená nevesta sa ide po tomto akte prezliecť zo svadobného do civilných šiat.

 

Zdroje:

http://www.studio-fantasy.sk/svadobne-zvyky-a-tradicie/
http://www.krasnasvatba.sk/sk/kategorie/svadobne-zvyky-a-povery.aspx