Keď sa povie meno Steven Hawking alebo Thomas Alva Edison alebo Albert Einstein, každý vie o koho sa jedná. Pri Nikolovi Teslovi to však neplatí. Nakoľko ľudia vedia o tomto americko-srbskom fyzikovi len veľmi málo, prinášame Vám pár zaujímavých informácií zo života najväčšieho (poďla mňa) vedca všetkých čias!

Začnime 10timi vynálezmi tohto slávneho fyzika, ktoré sú často pripisované iným veľkým menám:

1) Striedavý prúd - tu to všekto začalo. Víťazstvo Teslu nad Edisonom vo svetom vnímaní elektriny.

2) Svetlo - samozrejme že nevymyslel svetlo ako také, ale vynašiel ako ho vytvoriť a distribuovať.

3) Rontgenové lúče - bez Nikolasa (alebo bez Nikoly? neviem ako sa to skloňuje) Teslu by sme možno dodnes nevedeli určiť, kde a ako sme si zlomili ruku. Ďakujeme!

4) Rádio - a nielen na počúvanie. Rádiové vlny použivajú armádne, policajné aj záchranárske vysielačky a aj v dobe Smartfónov a satelitných telefónov je to jedna z najspoľahlivejších foriem komunikácie na diaľku v reálnom čase.

5) Diaľkové ovládania - tento vynález bol len prirodzeným produktom po vynájdení rádia, no dodnes s ním prepíname telku

6) Elektromotor - teraz už chápete, prečo po ňom nesie meno najznámejšia automobila vyrábajúca luxusné elektromobily? 

7) Roboti - za života síce nevytvoril takého robota akých dnes vidíme na videách z Japonska, spísal však prvý koncept, vďaka ktorému sa tento "vynález" vyvíjal až do dnešnej doby.

8) Laser - alebo "lejzer". Bez jeho nápadov by sme v dnešnej dobe nielen nemali laserové chirurgické nástroje, no možno by sme nepoznali ani Star Wars!!!

9) Bezdrôtová komunikácia - inak povedané wifi, internet, bluetooth, ... práve on položil základy týchto technológií.

10) Neobmedzená energia - tento projekt však nedotiahol dokonca. Za svojho života dostal obrovský finančný grant pre postavenie veže na prenos energie bez káblov a na diaľku. Podľa záznamov to fungovalo a zároveň neubližovalo okolitému svetu. Fungovať to malo tak, že hocikde na svete by sa Vám sám nabil telefón, zaplo svetlo atď. Bez káblov, s energiou voľne sa pohybujúcou "vo vetre". Túto vežu naozaj zostrojil, no po jeho smrti sa táto veža aj so všetkými plánmi stratila. Ktovie prečo? Asi by to zničilo svetové energetické monopoly...

Vizionár? Určite. Mág? Možno. Génius? Bezpochýb. Mimozemšťan? .. to už zachádzame do konšpirácií, ale vraj mu jeho nápady dodali práve mimozemské civilizácie. Názor už nechám na Vás.

Ak máte čas a zaujala Vás táto téma, pozrite si jeden z mnohých skvelých dokumentov o tomto vizionárovi!

zdroj: om