Zákazníci si už nejakú tú chvíľu môžu predobjednať Model X. Teraz sa ukazuje, že stálo za to si počkať. Šéf americkej spoločnosti Tesla - Elon Musk tvrdí, že ide o najbezpečnejšie SUV v histórii. Očakáva sa, že dosiahne päť hviezdičkové hodnotenie vo všetkých kategóriách crash testov - toto sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu SUV, ani minivanu.

Koncom septembra sa prvé kúsky dostali do rúk svojich majiteľov. Až 27 tisíc nadšencov, ktorí si elektromobil Tesla Model X rezervovali, sa konečne dočkali oficálneho predstavenia auta v továrni vo Freemonte v Kalifornii.

Prvá jazda Xka

 

Americký úrad pre ochranu životného prostredia nedávno stanovil oficiálny dojazd elektromobilu Tesla Model X 90D na 413 km. Pri verzii Model X P90D je dojazd o niečo menší - 402 km.

Model X je k dispozícii so šiestimi alebo siedmimi sedačkami. Špecialitou sú dvere, ktoré sa otvárajú smerom nahor a lomia sa. Nazvali ich "Falcon Wing". Navyše je auto vybavené masívnym vzduchovým filtrom, ktorý pasažierov chráni pred plynmi, baktériami a inými nebezpečnými látkami vo vzduchu.

Model X utiahne 2,2 tony na ťažnom zariadení. Namiesto ťažného zariadenia je však možné namontovať Tesla nosič, ktorý odnesie štyri bicykle či šesť párov lyží. Záhradku na strechu nie je možné namontovať práve kvôli štýlovým dverám Falcon Wings.

Zaujímavosťou je aj čelné sklo, ktoré sa tiahne vysoko nad predné sedačky. O zážitok z audia sa stará 17 precízne umiestnených reproduktorov. Auto sa ovláda cez 17" dotykový displej.

Maximálnu rýchlosť obmedzili na 248 km/h. Zrýchlenie z 0 na 96,5 km/h zvládne auto za 3,2 sekundy.

Aerodynamický koeficient je 0,24, čo je nejmenšie číslo v histórii SUV. Aktívny spojler má tri pozície, do ktorých sa vo vybraných rýchlostiach sám polohuje. Hmotnosť vozidla je 2467 kg.

 

Pozrite si vychytávky, ktoré predstavili pri odovzdávaní áut.