Bez ohľadu na váš pohľad na momentálne prebiehajúcu utečeneckú krízu, tieto príbehy sú jednoducho srdcervúce a mali by sme si uvedomiť aké máme šťastie, že žijeme v pokoji a nie sme na mieste týchto ľudí.

Známy projekt Humans of New York, založený fotografom Brandonom Stantonom má na facebooku 15,5 milióna fanúšikov. Niet divu. Pútavými príbehmi, ktoré dopĺňajú jeho fotky bežných ľudí si získal už mnoho ľudí. Vydal už viacero kníh. A stále sa snaží robiť niečo viac. Momentálne cestuje po Európe a zbiera fotky a príbehy utečencov.

Toto je prvý príbeh:

"S manželom sme predali všetko, čo sme mali aby sme si mohli dovoliť odísť. Pracovali sme 15 hodín denne v Turecku pokiaľ sme nenašetrili na potrebnú sumu. Pašerák posadil na loď 152 ľudí. Keď sme uvideli tú loď mnohí z nás sa chceli vrátiť a nenastúpiť ale bolo nám povedané, že ak nenastúpime, nedostaneme svoje peniaze späť. Nemali sme na výber. Spodná časť ľode aj celá paľuba boli preplnené ľuďmi. Voda z veľkých vĺn sa dostávala na palubu a tak nám kapitán povedal aby sme do oceánu vyhodili naše batožiny. Narazili sme na kameň, no kapitán nám povedal, že sa nemáme strachovať. My sme boli v spodnej časti lode, ktorá sa začala zapĺňať vodou. Bolo to tam tak tesné, že sme sa nemohli ani pohnúť. Všetci začali kričať. Boli sme poslední, ktorí sa odtiaľ dostali živí. Môj manžel ma pretlačil cez okno. V oceáne si dal dole záchrannú vestu a dal ju nejakej žene. Plávali sme tak dlho, ako sme mohli. Po pár hodinách mi povedal, že je príliš unavený, že bude splývať na chrbáte a tak si nachvíľu oddýchne. Bola tma a vlny boli veľké. Počula som ho ako na mňa volá, no stále sa mi len vzďaloval. Nakoniec ma našla loď, no môjho manžela už nie."

 

https://www.facebook.com/humansofnewyork/photos/a.102107073196735.4429.102099916530784/1097477253659707/?type=3&theater