Britská popová dievčenská skupina Spice Girls sa sformovala v roku 1994. Tú tvorilo 5 členiek: Melanie Brown (Mel B, „Scary Spice“), "), Melanie Chisholm (Mel C, "Sporty Spice"), Emma Bunton ("Baby Spice"), Geri Halliwell ("Ginger Spice") a Victoria Beckham, v tých časoch ešte Adams ("Posh Spice"). Ich debutový singel Wannabe z 1996 zaznamenal celosvetový úspech. Prvý album, na ktorom sa nachádza aj Wannabe, sa predal v počte 30 miliónov kópii po celom svete a vyslúžil si tak označenie ako najlepšie predávajúci album dievčenskou skupinou v hudobnom svete.

NOVÝ GIRL BAND
Skupina sa sformovala na podnet manažérov Boba Herberta, Chrisa Herberta a Lindsey Casbon, v ktorých skrsla myšlienka založenia čisto dievčenskej skupiny ako reakcia na to, že svetom vtedy frčali chlapčenské zoskupenia ako Take That a East 17. Manažéri teda zorganizovali konkurz, kde sa uchytili spomínané dámy a tak vzniklo Spice Girs.

Pamätáte si na ich prvý singel, ktorý zožal celosvetovú slávu? Videoklip sa natáčal bez strihu.

SPICE WORLD
V roku 1997 vydali album Spice World a naďalej si užívali celosvetovú popularitu. Geri odišla v máji 1998 a tým trochu naštrbila fungovanie kapely. Svoj odchod Geri okomentovala slovami, že sa cíti odlišná od zvyšku báb v skupine, ale že je si istá, že Spice Girls budú úspešné aj bez nej a praje im len to najlepšie. To pochopiteľne šokovalo fanúšikov „Spajsiek.“ Zas až tak pokojne Halliwellovej odchod neprebiehal, medzi dievčatami to vrelo a mali medzi sebou aj konflikty. Celkovo najviac utrpeli plány kapely, ktoré počítali aj s Ginger Spice a sláva Korenistých dievčat začala trochu upadať. Skupina však stihla ešte vyťažiť niečo z tejto situácie a zložili pieseň „Goodbye.“ V texte sa lúčia so svojou priateľkou Geri. Či to bolo naozaj úprimné, ťažko povedať, ale Spajsky zožali úspech aj s týmto hitom. Geri sa dala na sólo dráhu, ani to jej však neprinieslo až taký masový úspech ako so Spice Girls.

TEHOTENSTVO A NOVÝ MATERIÁL

Koncom roka 1998 zostali Victoria Adams a Melanie Brown v druhom stave. Spajsky sa vrátili do štúdia na ďalší rok v auguste, keď už ich deti boli na svete. Geri sa aj naďalej kvôli napätým vzťahom nezúčastňovala na ich vystúpeniach. Zvyšná štvorica vydala album Forever koncom roku 2000. A potom sa aj zvyšné členky rozhodli, že sa každá z nich bude venovať sólovej kariére.

NÁVRAT SPICE GIRLS A ICH NAJLEPŠIE HITY
Rok 2007 bol znova pre skupinu kľúčový. Špekulovalo sa o obnovení Spice Girls a ich celosvetovom turné. Filmár Bob Smetanom natočil dokument o stretnutí členiek s názvom: Spice Girls: Giving You Everything. Lístky na ich očakávané turné po celej zemeguli sa predávali rekordnou rýchlosťou. Na koncertoch zaspievali najlepšie hity ich kariéry, ktoré vyšli aj na samostatnom albume.
Nový singel, ktorý naspievali počas svojho návratu na scénu, sa volal "Headlines (Friendship Never Ends)." Či boli baby skutočnými priateľkami ťažko posúdiť, ale peniaze robia divy. Singel podporoval aj charitatívne poslanie pre deti.

MUZIKÁL
Spajsky zožali ďalšie úspechy a ocenenia. Simon Fuller, Judy Caymer a Jennifer Saunders vytvorili muzikál Korenistých dievčat s názvom Viva Forever! Premiéra muzikálu sa konala v roku 2012. Ďalší dokument s názvom Spice Girls´ Story: VIva Forever! sa vysielal 24. decembra toho istého roka.

NEVYDANÉ PIESNE, KTORÉ UZRELI SVETLO SVETA AŽ PO DLHÝCH ROKOCH!
Piesne Spajsiek, ktoré prenikli nedávno na verejnosť už zmizli z niektorých hudobných portálov. Momentálne sa nachádzajú na youtube, ale je možné že ich životnosť na tejto stránke je v ohrození. Ponúkame vám tri zo štyroch nevydaných singlov. Piesne boli nahrávané v roku 2000.


zdroj: https://fanart.tv/artist/bf0caafc-2b20-4e07-ab85-87e14ff430ce/spice-girls/ http://en.wikipedia.org/wiki/Spice_Girls