Vesmír je plný nádherných galaxií, hviezd či planét, ktoré sú pre nás - bežných smrteľníkov skryté. Pozrite sa na ne vďaka najlepším teleskopom a fotoaparátom, ktoré človek vytvoril práve na tento účel.

Hlboké potápanie v lagúne Nebula

Na fotografii vidíme obrovský gobelín mladých hviezd narodených uprostred ohnivého oblaku plynu a hviezdneho prachu. Tieto zábery omračujú pozorovateľov v observetóriu Paranal vysoko v Čilskej púšti.

 

Jasné svetlá vo veľkých mestách

Vpravo vidíme jasné svetlá Hollywoodu, táto nočná panoráma zobrazuje aj San Francisco (uprostred) a Los Angeles popri pohorí Sierra Nevada. V diaľke je Salt Lake City v Utahu a tiež vidíme zakrivený horizont so zábleskom polárnej žiary v tónovanej zelenej.

 

Fialové rúcho pre Herkulesa

Galaxia Herkules odhaľuje svoje supersilné jadro na snímke, ktorú zachytila NASA na svojom Chandra X - ray vesmírnom teleskope.Ľevandulové a modré superhorúce plynové mraky medzitým prerezávajú jej stred. Táto galaxia je asi dve miliardy svetelných rokov ďaleko a astronómovia sa domnievajú, že má extramasívnu čiernu dieru, ktorá aktívne "požiera" hviezdy a ďalší vesmírny materiál.

 

Tmavé duny ohrozené Marsom

Tieto duny "Červenej planéty" čoskoro skončia v pasci vo vnútri krátera a splynú s prachom predchádzajúcich dún, ktoré už zanikli. Táto duna sa nachádza v časti Tierra Cimmeria na Marse a zachytil ju Mars Reconnaissance Orbiter, ktorý sa pohybuje v blízkosti Marsu.

 

Vlajúci vo vetre

Prach zo Sahary pohlcuje Afriku na snímke z 21. septembra. Saharský prach sa dostáva do všetkých kútov sveta, hnojí amazonské pôdy, usadzuje sa v Atlantiku do koralových útesov a je možné, že aj navyšuje snehové masy v kalifornskom pohorí Sierra Nevada.

 

Fascinujúce momenty uprostred podivuhodnej Whirpool

Whirpool galaxia - záblesky x - ray svetiel z neutrónových hviezd a čiernych dier zakrávajú jej vzdialené ramená.

 

Púštne kvety

Rozptýlené vysoké body nad jazerom Lake Mackey v Austrálii, ktoré zachytila kozmická loď NASA Terra. Toto efemérne slané jazero je druhé najväčšie v Austrálii.

 

Nebeské výšky, hlboká rieka

Astronautom Medzinárodnej Vesmírnej Stanice sa naskytol sa naskytol zaujímavý pohľad na Green River (Zelenú rieku) v Utahu, v časti známej ako Bowknot Bend. Meandrujúca rieka (tmavo modrá - zelená) znížila tento kaňon, resp. vryla sa doň až do hĺbky 305m v priebehu mnohých tisícročí. Táto snímka bola vydaná 14. marca a tiež zachytila prelet letúňa ponad túto oblasť.

 

Ostrovné stuhy

Najvyšší bod Amsterdamských ostrovov je malá sopečná bodka v Indickom oceáne,ktorá má 867m.n.m. Na tejto snímke záskanej z vesmíru hora rozdeľuje mraky a vyzerá to ako vlny vo vode po lodi.

 

Prstenec planéty Saturn aj s jeho mesiacom Tethys

Tethys je jeden z mnohých Saturnových mesiacov. Jasné záblesky nám ponúkajú nahliadnuť z priestoru medzi prstencami A a F, na snímke získanej 13. októbra. Priestor medzi týmito dvoma prstencami je známy ako medzera Keeler a ďalší, menší mesiac Daphnis (nie je na obrázku) svojou gravitáciou udržuje priestor čistý od vesmírneho ľadu a prachu.

 

 

Zdroje: wikipedia, http://www.nationalgeographic.com/