1. Nezanedbávaj a neodkladaj povinnosti

Skutočne, tu už Ti pani učitelka nevynadá, nenapíše mame dopis alebo sa nebude snažiť riešiť tvoju lenivosť milým slovom. Tu Ťa bude mať každý pekne hlboko v ****. Neučíš sa? Nerobíš si zadania? Chýbalo Ti pol boda do É-čka? Smola, pakuj sa zo školy rovno za pás! Nakoľko som študoval dosť obťiažny odbor, môžem zhodnotiť že výška dá človeku fakt zabrať, no stále sa dá tvrdiť, že tie povinnosti niesú až také, aby človeka zničili. Všetky zadania sa dajú zvládnuť včas, všetko sa dá naučiť pokiaľ sa človek neučí noc pred skúškou. Skrátka, venuj sa škole priebežne (je to otrepané ja viem) a nebude pre teba problémom!

2. (Nie) všetko navyše znamená "plus" pre teba

Samozrejme, počas štúdia sa môžeš zapísať na milión nepovinných seminárov, prihlásiť si na rozvrh 300 voliteľných predmetov, či byť aktívny a pracovať na mimoškolských aktivitách. Toto je všetko veľmi pekné, dokonca väčšinou aj skutočne prospešné, no treba si vedieť vybrať len to najlepšie. Všade študentom tlačia do hlavy nech sú aktívni a nech sa účastnia všetkého, no to sa skutočne nedá. K tomuto poviem len toľko, že cudzím jazykom a nejakým zaujímavým seminárom či letnou školou nič nepokazíš, ... no nepremáhaj sa, v škole (pokiaľ neštuduješ nejakú sociálnu prácu :D :D {a teraz všetci do mňa}) sa namakáš dosť! 

3. Rozmýšlaj dopredu

Študuješ náročný a zaujímavý odbor? To je skvelé, ale budeš sa mať kde po škole zamestnať? Prácu a dôležité kontakty môžeš získať už počas štúdia! Úprimne, mňa by na nejakú neplatenú stáž nezohnal nikto (nebudem predsa pracovať či praxovať zadarmo, čo som dr*nutý?) ale brigády v odbore, absolventská prax či občasná "nádeničina" nieje na škodu. Popri škole si pekne zarobíš a nemusíš pýtať peniažteky od maminy a od tatina. Už máš veľkú bradu (alebo u dievčat prsia) tak si vieš na seba zarobiť aj sám!

4. Neplać

O tomto som raz napísal samostatný článok. Skrátka, vykašli sa na svoje pocity a ublížené srdiečko. Nikoho tvoje vnútorné pochody estrogénov nezaujímajú. Makaj, snaž sa a neobťažj svoje okolie svojimi náladami. Možno keby sa práve na tie nálady vykašleš, dotiahneš to omnoho ďalej, tak bacha!

5. Vždy si nájdi čas na odpočinok

Aj napriek tomuto všetkému by si si mal vźdy nájsť čas na odpočinok, ... či už vo forme športu, koníčkov, pozerania filmov a seriálov alebo vypitiu pár desiatok pív s kamošmi. Pozor však na jednu dôležitú vec. Tieto činnosti často vedú k prokrastinácií!  To je najhorší faktor, ktorý ovlyvňuje výkon študenta! Nikdy sa nedopracuj k tomu, aby si ráno zapol Facebook a Big Bang Theory, cez deň vyjedol 4 balíky chipsov a večer to všetko vypneš a zaspíš. Z takéhoto režimu sa dostaneš len velmi ťažko! (Viem o čom hovorím ;) )