1. Taos Hum

V malom mestečku Taos v Novom Mexiku sa objavuje nízko posadený zvuk a to hlavne v tichom prostredí, pričom vzdialene pripomína zvuk dieslového motora. Nepodarilo sa ho zachytiť mikrofónmi ani VLF anténami a jeho zdroj a povaha sú stále záhadou. V roku 1997 sa ním v tomto estečku zaoberalo niekoľko vedcov z najprestížnejších výskumných ústavov. Obyvatelia opisovali tento zvuk ako "hukot". Avšak odpoveď na pôvod tohto zvuku bola skúmaná bezvýsledne a je tomu tak dodnes.

 

2. Rukopis Voynich

Tento stredoveký rukopis je napísaný neznámym písmom v neznámom jazyku. Viac ako sto rokov sa už vedci pokúšajú o jeho rozlúštenie, avšak bezvýsledne. Celkovo rukopis aj jeho ilustrácie vzbudzujú dojem, že mohlo ísť o akýsi "liekopis" alebo dokument riešiaci témy vtedajšej medicíny. Ale detailné kresby tohto rukopisu podnietili aj ďalšie idey, načo mohol tento dokument cítiť. Napríklad, že ilustrácie predpokladajú rozdelenie na 6 častí - rastlinnú, astronomickú, biologickú, kozmologickú, farmaceutickú a recepty.

 

3. Jack Rozparovač

Jack Rozparovač je pseudonym sériového vraha prevzatý z listu zaslaného novinám údajne samotným vrahom. Tento vrah vyčíňal v druhej polovici roka 1888 v Londýnskej štvrti Whitechapel, pričom jeho obeťami boli prevažne prostitútky, ktoré mali prerezané hrdlo a znetvorené orgány. Na svedomí by mal mať údajne 11 žien. Polícia mala viacero podozrivých, ako o vrahovi sa dokonca uvažovalo aj o princovi Albertovi Viktorovi, ale nikdy sa nenazbieralo dostatok dôkazov na to, aby mohli niekoho obviniť. Ani modernými vyšetrovacími metódami sa napreukázala identita Jacka Rozparovača.

 

4. Zodiac

Ďalší vrah tentokrát s pseudonymom Zodiac bol aktívny počas desiatich mesiacov v roku 1960 a pravdepodobne aj na začiatku 70-tych rokov v San Francisco. Údajne zabil 5 ľudí a najmenej dvoch zranil. Prvé dve obete zastrelil v pohraničnom mestečku Benicia v Kalifornii. Pri ďalšej streľbe sa znova pokúsil zabiť dvoch ľudí, z ktorých jedna obeť aj napriek strelným zraneniam prežila. O zhruba 40 minút polícia obdržala telefonát od muža, v ktorom sa volajúci priznal k dvom predchádzajúcim vraždám. O mesiac na to dostali troje kalifornské noviny list obsahujúci šifru, ktorá mala prezradiť meno vraha. Tiež žiadal, aby bol jeho zašifrovaný list uverejnený na titulnej strane všetkých novín. Tieto listy posielal novinám v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov a okrem iných šifier obsahovali aj štyri kryptogramy, z ktorých sa podarilo rozlúštiť len jeden. Zodiacove vraždy neboli nikdy vyriešené. O tomto prípade bol natočený aj film, ktorý vrelo odporúčam. http://www.csfd.cz/film/221713-zodiac/

 

5. Wow! Signál

Tento úzkopásmový rádiový signál bol zachytený v roku 1977 doktorom Jerry R. Ehmanom, ktorý pracoval v rámci projektu SETI univerzity v Ohiu. Zdroj signálu vykazoval známky pôvodu mimo slnečnej sústavy a doba jeho sledovania činila celkom 72 sekúnd. Dr. Ehman bol natoľko uchvátený podobou tohto signálu s očakávanou predstavou o signále mimozemskej civilizácie, že do vytlačenej podoby signálu napísal "Wow!", čo sa stalo aj jeho názvom. Tento signál aj napriek opakovaným pokusom nebolo už nikdy viac možné zachytiť. Špekulácie o pôvode signálu hovoria o rapídnych zmenách v medzihviezdnom priestore, ktoré môžu vytvárať slabý signál, čo ale nevylučuje mimozemskú variantu. Ďalšia hypotéza hovorí o tom, že signál Wow! je signálom pulsaru. Signál nebol dokonale objasnený, ale mimozemskej variante sa už natoľko nehovorí,kvôli tomu, že tento signál už počas ďalších 50 pozorovaní nezachytili. Preto by sa teoreticky mohlo jednať o pozemský signál, ktorý bol odrazený od vesmírneho prachu späť na Zem.

 

6. Vražda Čiernej Dahlie

V roku 1947 bolo nájde telo rozdelené na dve časti 22 - ročnej Elizabeth Short na parkovisku v Los Angeles. Prezývku "Čierna Dahlia" podľa vtedy aktuálneho filmu "The Blue Dahlia", ktorú jej podľa prokurátora dali reportéri, ktorí informovali o jej vražde. Táto žena sa počas svojho života presadzovala v šoubiznise, ale túto prezývku dostala až po smrti. Neskôr bolo o nej rozšírených veľa nepotvrdených správ a povestí, ale nikdy nebol odhalený vrah, ktorý ju takto beštiálne rozpolil a nahú "vyhodil" v parku. Jedná sa najstaršiu nevyriešenú vraždu v LA.

 

7. Rongorongo

Na tajomných Veľkonočných ostrovoch, ktoré sú okrem iného známe aj záhadnými obrovskými sochami Moai, boli objavené aj sady glyfov, nazvané Rongorongo. Boli objavené už v 19. storočí, ale doteraz sa nevie, či sa jedná o skutočné písmo a zatiaľ ich nikto nerozlúštil. Až na niekoľko glyfov vytesaných do kameňa, sú všetky na drevených tabuľkách. Podľa posledných výskumov by sa mali čítať zdola nahor a zľava doprava a jedná sa zrejme o jazyk Polynézanov príbuzného dnešnému jazyku Rapa Nui. K výskumu bolo dochovaných malé množstvo týchto drevených tabuliek a preto je málo materiálu na ich výskum, aj keď by mohli obsahovať stopy ohľadom záhadných sôch roztrúsených po Veľkonočných ostrovoch.

 

8. Kryptos

Kryptos je šifrovaná socha amerického umelca Jima Sanborna,ktorá je umiestnená v areáli Central Intelligence Agency (CIA) v Langley vo Virgínii. Od venovania tohto diela 3. novembra 1990 tu bolo veľa špekulácií ohľadom šifrovaných správ, ktoré nesie. Z celkom štyroch správ boli tie vyriešené ale štvrtá zostáva jednou z najznámejších nevyriešených kódov na svete. Sochár chcel týmto dielom ukázať, že všetko sa dá odhaliť pomocou vzorov a stôp. Aj napriek tomu, že aj na poslednú štvrtú správu dal niekoľko stôp, ani brilatné mozgy CIA ju neodhalili.

 

9. Lady "Babuška"

Babushka Ledy je prezývka ženy, ktorá označuje dodnes neidentifikovateľnú ženu,ktorá sa v dobe atentátu na Johna Fitzeralda Kennedyho nachádzala na Dallaskom námestí, kde bol prezident zavraždený. Mala na sebe hnedý kabát a na hlave šatku, ktorá pripomínala tradičnú pokrývku hlavy žien na ruskom vidieku (podľa toho aj získala prezývku Lady Babuška). Táto Lady stála na trávnatej ploche medzi ulicami a kamerovala a objavila sa aj na mnohých fotografiách nasnímaných počas atentátu. Dokonca aj po streľbe, keď väčšina ľudí zutekala, zostala na mieste filmovať ďalej. FBI verejne požiadala ženu, aby zábery, ktoré natočila odovzdala, ale nikdy tak neurobila. Dodnes nebola objasnená jej identita, ani to, prečo neodovzdala nafilmované dôkazy polícii.

 

10. Loď duchov, SS Ourang Medan

Čo sa stalo s SS Ourang Medan v Malajzii je jednou z najviac fascinujúcich záhad, ktoré kedy existovali v námornej histórii. Všetko to začalo správou SOS v roku 1947, ktorú táto holandská loď vyslala v morseovke a obsahovala: "Všetci dôstojníci vrátane kapitána ležia mŕtvi na zemi v navigačnej kabíne a na mostíku. Celá posádka je pravdepodobne mŕtva." Potom nasledovala nezrozumiteľná pasáž a potom už len: "Zomriem." Keď sa loď Silver Star prišla na SS Ourang Medan pozrieť po tom, ako dostali túto správu, naskytol sa im pohľad na mŕtve telá všetkých ľudí na lodi, vrátane psa. Mŕtvi mali na tvárach zdesené výrazy a okrem toho žiadne známky zranení. O chvíľu na to na lodi kvôli nákladu vypukol požiar, posádka lode Silver Star sa teda musela stiahnuť. Následnej SS Ourang Medan explodovala a potopila sa. Smrť týchto ľudí nebola preto nikdy objasnená. Polemizuje sa o o nebezpečných látkach na lodi, ktoré zreagovali so slanou vodou a neskôr zabezpečili aj spomínaný požiar a výbuch. Paranormálne teórie hovoria o útoku mimozemšťanov, či duchov, vzhľadom k tomu, že mŕtvi mali vystreté ruky a prsty, ktoré vraj ukazovali na útočníka. Avšak najväčšou záhadou je, že bádatelia,ktorí sa snažili nájsť nejaké záznamy o tejto lodi v lodných registroch, nič nenašli.

 

 

 

Zdroje: wikipedia.org, http://list25.com/25-greatest-unsolved-mysteries-ever/5/