Často sa stáva, že firmy, ktoré sa zaoberajú predajom a výrobou kozmetiky v minulosti čelili už niekoľkým zákazníckym bojkotom. Tie sa najčastejšie spájali s nespokojnosťou zákazníka, ktorý zistil, že určitý, možno i jeho obľúbený výrobok bol testovaný na zvieratách. Na čele so Slobodou zvierat sa potom organizujú protesty, ktoré môžu vyústiť aj do toho, že zákazník úplne prestane kupovať produkty danej spoločnosti.

 

 

Práve voči takémuto bojkotu musela bojovať spoločnosť Procter and Gamble. V roku 2003 boli totižto obvinení, že svoje kozmetické produkty a produkty pre domácnosť testovali na zvieratách. Celá praktika bola označovaná ako veľmi krutá a celkom nepotrebná. Vyšetrovania organizácie PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) odhalili týranie zvierat, najmä psov a mačiek, ktoré boli celé dni zatvorené v malých klietkach v laboratóriách, boli choré, s povytrhávanými kúskami stehenných svalov, bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti. Americké ministerstvo poľnohospodárstva zistilo až 40 porušení zákona a pokutovalo laboratórium $33 000. Po tomto čine Procter and Gamble vyriešil situáciu tak, že ukončil všetky invazívne pokusy na psoch a mačkách, a začal sa venovať tzv. „in-home“ testom. Napriek tomu však PETA tvrdí, že v laboratóriu má Procter and Gamble stále okolo 700 psov a mačiek na neinvazívne nutričné testy, avšak P&G už nechce pustiť žiadneho kontrolóra do svojho laboratória.

Ďalší bojkot voči spoločnosti vyvrcholil v roku 2013, kedy sa zistilo, že výrobky značky Herbal Essences od Procter and Gamble obsahujú butylparabén, ktorého bezpečnosť testujú na zvieratách. Každý deň po dobu 2 týždňov boli do gravidných potkanov dávané rôzne dávky chemikálie, ktoré spôsobovali poškodenie hrdla a vnútorných orgánov. Niektorí z potkanov zdochli okamžite po podaní príliš veľkej dávky chemikálie.  Tesne po pôrode boli dospelé potkany zabité v plynovej komore oxidom uhličitým a na ich potomkoch následne sledovali vrodené vady spôsobené chemikáliou. Organizácia Uncaged sa po týchto skutočnostiach snažila o to, aby Medzinárodná olympijská komisia vylúčila Procter and Gamble zo sponzorských rokovaní ohľadom Olympijských hier.

 

 

Uvedené praktiky vyústili do zákazníckych bojkotov, kedy ľudia úplne odmietali kupovať výrobky od danej spoločnosti. Viedlo to teda k zníženiu počtu zákazníkov, ktorí predtým nakupovali od spoločnosti, no po takýchto aférach radšej mnohí z nich prešli k výrobkom konkurencie. Riešenie bojkotu zo strany firmy prebehlo v prvom prípade prehlásením a kampaňou, v ktorej tvrdili, že dané praktiky testovania na psoch a mačkách boli zastavené a nahradené boli inými druhmi testov. Stáva sa však, že niektoré podniky často riešia bojkot ignoráciou, spoliehajúc sa na to, že ľudia zabudnú na danú kauzu, prípadne nerobia nič, pretože sa opierajú o dobré meno a povesť firmy. P&G si však uvedomil, že ich správanie vydesilo mnoho ľudí. 14.4% pokles ziskov v roku 2013 hovorí za všetko. Preto investovali veľa peňazí do marketingu a PR, aby preukázali, že ich testovacie praktiky sú v súlade s etickými pravidlami. Za sedem dní zainvestovalo P&G do marketingu a reklamy viac ako za 11 rokov do humánnych testovacích metód. Celkovo je suma vynaložená firmou P&G na rozvoj alternatívnych foriem testovania približne jedna tisícina alebo 0,1%, zo sumy, ktorá sa investuje do reklamy. Dokonca sa objavili informácie o spojení P&G s vládou, od ktorej lobovali za zrušenie zákazu testovania na zvieratách a žiadali o podporu verejnosti.

 

 

A zákazníkov opäť raz ovplyvnil marketing. Uverili, že taktiky firmy sa zmenili a skvele cielená reklama ich presvedčila o správnosti krokov spoločnosti či jej postupov pri výrobe. No a tržby zase rástli. Zákazníci zabudli na minulosť a v ich domácnostiach sa opäť začali objavovať dobre známe výrobky.

A čo my? Veríme aj my v túto zmenu a náhle etické správanie firmy? Na Slovensku s podobným zákazníckym bojkotom výrobkov nemáme z posledného obdobia žiadnu zmienku. Prečo je to tak? Nevidíme, čo sa deje alebo len pred týmito praktikami výrobcov zatvárame oči?