Na začiatok si ako obvykle pozrite program mestského kultúrneho strediska, ktorý máme samozrejme aktualizovaný na september! Nepremeškajte teda žiadnu udaosť v tomto regióne!

Pokiaľ Vás zaujímajú všetky podujatia ktoré sa v tomto meste konajú, mrknite sem, alebo si jednoducho na tomto odkaze vo vyhľadávači vyhľadajte to, čo potrebujete!

 

Kysucké Nové Mesto je okresné mesto na Slovensku ležiace v Žilinskom kraji. Hospodárske a kultúrne stredisko dolných Kysúc je najstarším mestom na Kysuciach. Mesto sa nachádza na severozápade Slovenska, rozhraní Javorníkov a Kysuckej vrchoviny približne 10 km severne od mesta Žilina prevažne na pravom brehu rieky Kysuca.

Kysucké Nové Mesto svoju dnešnú podobu utváralo stáročia. Najväčšie a najrýchlejšie zmeny zažilo po 2. svetovej vojne. Význam mesta vzrástol po r. 1950, kedy vznikli Závody presného strojárstva (neskôr ZVL) v r. 1950. Podnik poskytol prácu tisícom Kysučanov a naštartoval výrazné zmeny v meste. Vznikli nové sídliská, školy, úrady, obchody, športoviská. Kysucké Nové Mesto v má vybudovanú infraštruktúru, ktorú sa v súčasnosti usiluje zlepšovať pre uspokojovanie potrieb svojich obyvateľov a návštevníkov.

 

Historické centrum mesta je zachované a pozostáva z pešej zóny (Belanského ulica) ktorá ústi na námestie Slobody. Na rohu námestia sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Jakuba, ktorý bol postavený v roku 1284. Na Belanského ulici sa nachádza Mariánsky kostol postavený v roku 1817. Z pamiatok v blízkom okolí je najvýznamnejší renesančný Kaštieľ zo 16. storočia v Radoli. V kaštieli sa okrem stálych expozícii pripravujú aj tematické výstavy.

Ďalšie kultúrne inštitúcie
  • Mestské kultúrno-športové stredisko
  • Centrum voľného času
  • Mestská knižnica (Belanského 9)

 

Na záver si vychutnajte najlepší vtip o Kysuciach v perfektnom podaní!

zdroj: YT, wiki