Senec je okresné mesto na Slovensku ležiace v Bratislavskom kraji (Západ). Je to štvrté najväčšie turisticky navštevované miesto na Slovensku. Pre svoju polohu a bohaté kultúrno-spoločenské vyžitie je veľmi častou voľbou pre bývanie či dovolenkovú rekreáciu nie len u Slovákov.

MsKS Senec (renovovaná budova na Mierovom námestí) – Mestské kultúrne stredisko bolo zriadené v roku 1977, v súčasnosti je strediskom kultúry v regióne. Konajú sa tu divadelné predstavenia, koncerty, a iné spoločenské akcie. Súčasťou MsKS je kino, amfiteáter a knižnica. MsKS podporuje záujmovú činnosť tanečného súboru, dychovej hudby, speváckeho súboru. V Senci žije niekoľko umelcov. Bohatú výstavnú činnosť majú za sebou akademická maliarka a poetka Jitka Bezúrová-Mošková a akademický maliar Peter Galvánek.

(Poznatok: Kostolík dole mi nápadne pripomína kostol v NMnV, nemyslíte?)

 

Pamiatky

Turecký dom (Mierové námestie) – pôvodná renesančná kúria z roku 1556, východné krídlo má polkruhovú baštu. Pod oblúčkovitou atikou sú osadené otvory strielní. Zrekonštruovaný v r. 1994 a 2012.

Rímskokatolícky kostol sv.Mikuláša (Farské námestie) – pôvodne gotická stavba z r.1326, v 17. storočí renesančne upravený a v r. 1740 barokovo prestavaný. Stavbu na západnej strane uzatvára samostatne pristavaná veža. Na prelome 19.–20. stor. boli fasády romanticky upravené do dnešného stavu. Oltáre pochádzajú z 18. stor. a sú barokové. Kostol bol opravovaný v r. 1955, 1979, zač. 90. rokov a v roku 2006.

Židovská synagóga (Mierové námestie) – bola postavená v r. 1907 v eklekticko-orientálnom štýle. Od roku 1953 sýpka, neskôr sklad chemikálií. V súčasnosti opustená a zdevastovaná, v zime sklad vianočných stromčekov. Dlhodobo sa plánuje obnova.

 

O zábavu v podobe kvalitnej filmovej nádielky sa Vám v Senci postará Kino Mier, vďaka ktorému nemusia obyvatelia Senca navštevovať neďalekú Bratislavu. Mestské kultúrne stredisko má na starosti všetkyp odujatia, jarmoky, či vínobrania v Senci a kultúru ako takú. Navštívte jeho stránku pre viac informácií! Pre všetky podujatia, ktoré sa budú konať v Senci navštívte nasledujúci odkaz!

Senec je vyhlásené turistické mesto aj vďaka nádherným Slnečným jazerám (obrázok hore). Piesková pláž a čistá voda? Jedine v Senci!

 

 

Na záver si aspoň prostredníctvom nasledujúceho videa vychutnajte atmosféru seneckého kúpaliska a jeho tobogánov. Pokiaľ Vás neokúzlili Senecké Slnečné jazerá, toto kúpalisko je pre Vás to pravé! Tak čo, zvažujete návštevu?

zdroj: wiki, YT