Žilina leží na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčanka. Je štvrtým najväčším mestom na Slovensku a zároveň administratívnym, hospodárskym, dopravným a kultúrnym centrom severozápadného Slovenska, niekedy sa jej aj hovorí „perla na Váhu“.

V meste je v prevádzke viacero kinosál v OC Mirage, ZOC Max. 21. novembra 1921 v žilinskom kine Grand Bio Univerzal sa konala premiéra prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík bratov Siakeľovcov. Nakrútila ho americko-slovenská spoločnosť Tatra Film Corporation. Film mal aj americkú verziu, ktorá mala premiéru v Chicagu 1. decembra 1921. V roku 1964 sa v Žiline natáčal film Senzi mama s Magdou Vášáryovou v hlavnej úlohe.

Významnou kultúrnou inštitúciou v meste je Mestské divadlo, ktorého interiér bol v roku 2003 zásadne zrekonštruovaný. Divadlo sa nachádza na ulici Horný val. Dňa 27. marca 2010 navštívila divadlo svetová trofej FIFA.

Historické jadro Žiliny je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Centrom mesta je štvorcové Mariánske námestie s arkádami po celom obvode a dvomi priľahlými ulicami. Vybudované bolo v 12. storočí. Na námestí sa nachádza Kostol Obrátenia svätého Pavla s kláštorom, stará budova radnice so zvonkohrou a baroková socha Nepoškvrnenej Panny Márie z roku 1738, ktorá stojí uprostred námestia. Vybudovaná bola na počesť ukončenia rekatolizácie v meste. Neďaleko námestia stojí Katedrála Najsvätejšej Trojice, vedľa neho Burianova veža.

Najpestrejší program od predstavení až po workshopy nájdete na stránke Stanice Žilina - Záriečie. Celý program na júl je zverejnený tak nevahajte ho prelistovať!

Výstavy, divadlá, koncerty? No predsa v Dome Odborov Žilina! Pre deti, pre dospelých aj pre najstarších, program poteší určite každého!

Čo by to bolo za krajské mesto bez poriadneho divadla? Nezabudnite, že žilinské divadla, podobne ako iné divadlá v tak veľkých mestách uvádzajú top predstavenia a hercov slovenskej divadelnej scény!

Navštíviť Žilinu sa určite oplatí, čo poviete?

zdroj: wiki