Your actual location can be set by clicking to map below or searching the city here:

Log in

alebo

forgotten password?

Don't have account?

Sign up

DETAIL AKCIE - PÄŤ ŽIVOTOV + BESEDA S REŽISÉRKOU // KINO SCÉNA

Piatok - 27.10.2017
Obrazok ( plagat ) udalosti

Päť životov + beseda s režisérkou // Kino Scéna

27.10.2017 17:30 - 27.10.2017 19:30
Kino Scéna, M. R. Štefánika 54, Martin
Stretnutia / Beseda
Nový slovenský dokument o živote a smrti v odľahlých dedinách na Čukotke.

Viktor Valerievič Mumichotkak, prezývaný„Mucha“, Eskimák z Nového Čaplina (Čukotka, Rusko) tragicky zahynul v roku 2012. Ktosi ho dobodal a odrezal mu prsty na ruke. Keď sa v roku 2014 narodil syn mladej Alle Ukuma, mama jej povedala: „V noci sa mi sníval Mucha, vrátil sa v tvojom chlapcovi, nazveme ho Viktor“. Podľa miestnych ľudí sa môže zosnulý vrátiť späť do života až päťkrát. Filmová esej o živote, smrti a možnom návrate podnecuje všeobecne platnú otázku: Ako sa naučiť akceptovať vlastnú konečnosť?

produkcia: Jaroslava Panáková & Spolok PAMODAJ | účinkujú obyvatelia Anadyru a osád Nové Čaplino a Janrakynnot | farebné korekcie: Noise & Opona Group – Martin Turanský | kontaktný zvuk: Jaroslava Panáková | mix zvuku: Noise & Opona Group – Peter Kučera | hudba a dizajn zvuku: Jonatán Pastirčák | strih: Šimon Špidla | kamera: Jaroslava Panáková, deti z osád Nové Čaplino a Janrakynnot | réžia: Jaroslava Panáková

Tento film zachycuje obyvateľov osád na najseverovýchodnejšom cípe Ruska, Eskimákov Jupiit a Čukčov. Napriek tomu, že Čukotka je tak vzdialené a neznáme miesto, téma filmu, smrť, je intímna a zároveň ľudsky univerzálna. Vychádza z toho, čo je mimo záber: Úmrtnosť na Čukotke zostáva v dobe globalizácie doposiaľ vysoká (napr. v r. 1990 priemerný vek úmrtnosti na Čukotke bol 49 rokov, hoci v celom Rusku – 68). Kým na začiatku 20. storočia bola príčinou predčasnej smrti skôr nehoda pri love a v 1950. rokoch tuberkulóza, od 1970. rokov je to už násilná smrť (vražda, samovražda) alebo nehoda nedopatrením (utopenie, podchladenie).

Vstupné: 3 €
Organizátor nie je uvedený
Ste organizátorom, alebo poznáte organizátora?

Fotografie

fotogalérie
DISCUSSION / COMMENTS
empty yet