Aktuálnu polohu nastavíte kliknutím do mapy nižšie, alebo vyhľadaním mesta/obce tu:

Prihlásenie sa

alebo

ste zabudli heslo?

DETAIL AKCIE - SVETOVÝ TÝŽDEŇ DOJČENIA: PIKNIK V PARKU

Štvrtok - 03.08.2017
Obrazok ( plagat ) udalosti

Svetový týždeň dojčenia: piknik v parku

Začiatok: 03.08.2017 09:00
Koniec: 03.08.2017 15:00

Popis


Šanca pre dojčenie 2017

Občianske združenie MAMILA sa aj v roku 2017 pridáva k celosvetovým oslavám Svetového týždňa dojčenia. Pretože na dojčení záleží. Pretože dojčenie si zaslúži šancu.

Ako každý rok, budeme aj teraz prvý augustový týždeň organizovať množstvo akcií v mnohých mestách Slovenska, Českej republiky a Európy. Nájdete nás na podporných skupinách, piknikoch, besedách, pochodoch, workshopoch, prednáškach, premietaniach filmov o dojčení, výstavách, podujatiach pre deti a rodiny, vytvoríme živú dojčiacu reťaz. Zoznam akcií bude postupne v priebehu júla 2017 pribúdať na našich webových stránkach a sociálnych sieťach.

Heslo Svetového týždňa dojčenia pre rok 2017

Oslavy sa každoročne nesú v duchu spoločného hesla – tým tohtoročným je heslo: Šanca pre dojčenie.

Spýtali sme sa našich čitateliek, čo si predstavujú pod sloganom Šanca pre dojčenie a medzi ich najčastejšie asociácie patrili:

potreba podpory a povzbudenia
potreba prevencie problémov s dojčením
dostupnosť pomoci pri prekonávaní problémov s dojčením
účinné postupy, ktoré pomôžu prekonať náročné chvíle pri dojčení

1. krok: Podpora a povzbudenie

Mnohé matky sa o dojčení, materskom mlieku, svojich prsníkoch či o svojom dieťati dozvedajú nesprávne informácie, ktoré dokážu ich dôveru v dojčenie a svoju schopnosť jednoducho dojčiť dieťa naštrbiť:
„S takými bradavkami nikdy dojčiť nebudete!“
„To máš asi slabé mlieko, keď nespí...“ – počuje matka po tom, čo dieťa zaspalo na prsníku a zobudilo sa, keď ho položila do postieľky.
„Nesmiete dojčiť viac ako 10 minút z jedného prsníka, rozhryzie vám bradavky.“
„Veď mu daj trošku umelého mlieka navečer, to predsa z teba neurobí zlú matku.“
„Nespí viac ako hodinu súvislým spánkom? Máš ty vôbec dosť mlieka?“
„Čo si zase zjedla? Pozri ako plače – iste ho bolí bruško!“
„Nesmieš ho nosiť na rukách, budeš ho potom musieť nosiť večne!“
„A kojíš? – Áno? To je super!... Až 15x denne? A nie je to nejako veľa?“

Dnes zo všetkých strán matky počujú: Dojčenie je úplne prirodzené. Dojčenie ide samo. Dojčenie je len v tom, ako sa „nastavíte“. Dojčenie „je v hlave“. A vzápätí nasleduje sklamanie, lebo ony ani žiadne problémy nepredpokladali, na bábätko i dojčenie sa tešili a zaskočí ich realita toho, čo všetko niekedy musia riešiť, aby prekonali problémy a prekážky, ktoré ich dojčenie ohrozujú.
Tieto tvrdenia môžu byť pravdivé, ALE...

V súčasnosti sú každý rok tisíce matiek sklamané, frustrované, zúfalé a ich túžba dojčiť svoje dieťatko sa rozplynie, pretože napriek tomu, že dojčenie považovali za prirodzené a intuitívne, narazia v živote na prekážky, ktoré im dojčenie znemožnia: narážajú na neznalosť, nevedecké informácie, neochotu, nedostatok času a pomoci, nedocenenie, odsudzovanie, bagatelizovanie dojčenia, zastrašovanie, vnucovanie umelej výživy, všade prítomnú reklamu na umelú výživu, nedostatok pozitívnych vzorov ako aj na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú.

Dojčenie sa vyvíjalo spoločne s ľudským druhom. Po milióny rokov žili ľudia tak, že o deti sa starali najmä matky a iné ženy z kmeňa, deti sa narodili prirodzeným pôrodom bez zásahov, boli v bábätkovskom veku neustále vo fyzickom kontakte so ženou, často a dlho sa dojčili, zaspávali na prsníku, celý deň boli v náručí alebo boli nosené v nosičoch, spávali v noci výlučne po boku svojej matky, často dlhé hodiny s prsníkom v ústach popri dojčení.

Spoliehať sa na to, že dojčenie bude fungovať, pretože je prirodzené, znamená spoliehať sa na to, že všetky matky sa dodnes starajú o deti týmto istým spôsobom, a zároveň to ignoruje skutočnosť, že sa v dejinách vyskytli dve či tri generácie, ktoré takmer nedojčili, a že sa prerušilo odovzdávanie skúseností s dojčením a zmizli vizuálne podnety, ktoré príkladom učili, ako dojčenie môže fungovať. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti je umelé mlieko mimoriadne jednoducho dostupné jedným klikom na internete.

Preto základné body pomoci pre dojčiace matky okrem povzbudzovania a množstva lásky a trpezlivosti sú:

podpora správneho začiatku dojčenia
podpora kontaktu koža na kožu a intenzívneho fyzického kontaktu s bábätkom (nosenie, spoločné spanie, dojčenie podľa potrieb dieťaťa)
naučiť matku rozlíšiť, ako vyzerá pitie bábätka – ak matka vie, že dieťa získava pri dojčení dostatok mlieka, bude schopná odolávať tlakom okolia, aby „ho len trošku dokŕmila“ a nenechá sa presvedčiť, že má slabé mlieko alebo že má málo mlieka, bude skutočne vidieť, že má dosť mlieka (alebo bude vedieť, že má požiadať o pomoc, keď bude vidieť, že bábätko nezískava dostatok mlieka)
podporné skupiny dojčiacich matiek – na Slovensku, v Čechách a viacerých mestách Európy dnes nájdete podporné skupiny, ktoré organizujú certifikované poradkyne o. z. MAMILA.

V podpornej skupine získate to, čo dnes chýba – spoločnosť matiek, ktoré dojčia, ktoré vás podporia v dojčení a ktoré vás povzbudia, potrebné vzory, tipy a skúsenosti. Spolu so správnymi informáciami od poradkyne, ktorá skupinu vedie, budete postupne prechádzať jednotlivými míľnikmi v dojčení – začiatky dojčenia, prikrmovanie jedlom, spánok, dojčenie staršieho dieťatka, ďalšie tehotenstvo, prirodzené odstavenie.

Čo si ešte matky predstavujú pod sloganom Šanca pre dojčenie?

potreba prevencie problémov s dojčením
dostupnosť pomoci pri prekonávaní problémov s dojčením
účinné postupy, ktoré pomôžu prekonať náročné chvíle pri dojčení

Pri všetkých krokoch podpory a pomoci dojčiacim matkám vedia pomôcť poradkyne pri dojčení z občianskeho združenia MAMILA.
Matky sa na poradkyňu môžu obrátiť už v tehotenstve, aby sa dozvedeli všetko potrebné pre prevenciu problémov s dojčením.

Ak matku dojčenie bolí, nie je si istá, či bábätko pije dosť mlieka, bábätko sa neprisáva, hnevá sa na prsníku, má „koliku“ a v mnohých iných situáciách, oplatí sa obrátiť na poradkyňu pri dojčení osobne. Poradkyne občianskeho združenia MAMILA poskytnú matke potrebnú emocionálnu podporu, vypočujú ju, dajú jej pocítiť, aká dôležitá je pre svoje bábätko, pochopiť, aké sú jej materské schopnosti. A k tomu matke poskytne účinné nástroje ako odstrániť bolesť pri dojčení, ako zabezpečiť, aby bábätko prijímalo dostatok materského mlieka a ako ho utíšiť, uspať a upokojiť tak, aby bolo dojčenie aj starostlivosť o dieťatko jednoduchá.

Na Slovensku sa občianskemu združeniu MAMILA podarilo zvýšiť počty dojčených detí - štatistiky o počtoch detí dojčených v 6 mesiaci sa podarilo MAMILE zvýšiť viac ako trojnásobne. Vďaka našim aktivitám sa začalo hovoriť o možnosti dojčenia starších detí a následne sa mimoriadne zvýšili počty detí, ktoré sú dojčené aj po prvom či druhom roku života.

Tieto postupy sú funkčné a plošne odskúšané. Viacerí odborníci na dojčenie zo sveta označujú Slovensko za svetový unikát v podpore dojčenia práve vďaka aktivitám o. z. MAMILA. Šanca pre dojčenie znamená pokračovať v tejto práci.

Podporte aktivity občianskeho združenia MAMILA pre podporu dojčenia a pomoc dojčiacim matkám. Ďakujeme!

Šanca pre dojčenie

Šanca pre dojčenie znamená okrem slov a podpory aj pomoc – pomôcť matkám dostať sa k účinným spôsobom riešenia problémov pri dojčení. Šanca pre dojčenie znamená nájsť podporu, keď ju matka potrebuje. Šanca pre dojčenie znamená vytvoriť novú generáciu dojčených detí, ktorých deti budú dojčiť jednoducho a s ľahkosťou. Pretože ako James Akre z WHO zdôrazňuje: Nedojčí matka. Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť.

Festival / Tématický

Piešťany, Piešťany, Piešťany

ZOBRAZIŤ KLUB

organizátor nie je uvedený

Ste organizátorom, alebo poznáte organizátora?

Prehľad zúčastnených

zatiaľ nikto

Prehľad fotografov

zatiaľ nikto

Fotografie

fotogalérie

DISKUSIA

zatiaľ prázdna